Cursa pentru fotoliul de prim-ministru: Negocieri intense la Cotroceni
Vor reuși să refacă alianța?
Kelemen Hunor, liderul UDMR, a avut joi dimineață o discuție cu președintele Klaus Iohannis, prezentându-i viziunea Uniunii privind formarea unui nou guvern.
Ultimele știri
UE va crea centre de deportare în afara granițelor
Arbitrul hondurian Said Martinez face istorie la Cupa Mondială
Guvernul Veștea va fi votat azi după discuții cu George Simion.
Raluca Turcan: Adrian Veștea greșește negociind cu AURÎntr-un interviu acordat PRO TV, Hunor a subliniat că nu există soluții simple, dar a exprimat încrederea că un cabinet poate fi constituit în următoarele două-trei săptămâni.
„Este o responsabilitate pentru toți cei care au votat în 2024, pentru fiecare deputat și senator, dar mai ales pentru partidele care și-au asumat guvernarea anul trecut, să găsească o soluție”, a declarat Kelemen Hunor. El este al doilea lider politic care participă la consultările informale inițiate de președintele Iohannis, după Dominic Fritz, liderul USR, care a exclus, conform surselor HotNews, o alianță cu PSD.
Se așteaptă ca Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan, ceilalți doi lideri ai coaliției destrămate, să fie convocați la Cotroceni în zilele următoare. Kelemen Hunor a indicat că UDMR ar prefera refacerea coaliției anterioare, dar a avertizat că acest lucru ar putea exclude posibilitatea ca viitorul premier să provină din PSD sau PNL.
Prima noastră opțiune este refacerea coaliției. Dar trebuie găsit un om acceptabil pentru toate părțile – PNL, PSD, UDMR, USR.
Un candidat din PSD sau PNL ar putea crea dificultăți pentru celălalt partid, după această ruptură, a explicat Hunor, referindu-se la demiterea guvernului anterior.
Poate România să își găsească un nou guvern?
„A fost o aventură politică să dărâmi un guvern fără să ai o alternativă.”
Liderul UDMR a tras un semnal de alarmă cu privire la problemele majore cu care se confruntă România, printre care implementarea jaloanelor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Avem aproximativ 116-117 zile până la închiderea PNRR.
Dacă nu ne mișcăm, vom pierde bani importanți, bani care vor lipsi din Trezoreria României și din proiectele de dezvoltare, a avertizat el.
Pe lângă PNRR, Kelemen Hunor a menționat și aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), pe care o consideră un obiectiv realizabil în acest an, precum și controlul deficitului bugetar. Dacă nu reușim să găsim o soluție, riscăm să fim retrogradați în categoria junk, iar asta ar fi cel mai mare pericol, având în vedere percepția deja proastă.
Evenimentele din ultimele zile arată o Românie instabilă, a conchis Hunor.
Sursă: hotnews
Conținut scris de redacția noastră flux24media.ro / Bogdan Marin și asistat AI.
Alte știri:
Arbitrul hondurian Said Martinez face istorie la Cupa Mondială…
Explozie la un terminal de gaze din Qatar: 54 de răniți și 18 dispăruți…
România rămâne țara cu cea mai mare inflație din Uniunea Europeană…
Coreea de Sud: Bonusurile uriașe acordate angajaților producătorilor de cipuri îngrijorează autoritățile…