Froo România își extinde rețeaua și se mută în nou sediu modern
Crește Froo România pe fondul inflației?
Froo România, parte a grupului european Żabka, a ales un nou sediu în București, marcând o etapă importantă în dezvoltarea rețelei sale de magazine de proximitate. Compania s-a mutat într-un spațiu de aproape 2.900 de metri pătrați situat în complexul de birouri Hermes Business Campus, în nordul Capitalei.
Ultimele știri
UE va crea centre de deportare în afara granițelor
Arbitrul hondurian Said Martinez face istorie la Cupa Mondială
Guvernul Veștea va fi votat azi după discuții cu George Simion.
Raluca Turcan: Adrian Veștea greșește negociind cu AURMutarea vine pe fondul unei creșteri rapide a rețelei Froo, care a depășit pragul de 200 de magazine în România în luna martie a acestui an. Deschiderea noului birou în Hermes Business Campus este un pas firesc în evoluția noastră.
Am atins un punct important cu cele 200 de magazine și acest nou sediu reflectă ambițiile noastre pe termen lung pe piața românească, a declarat Joanna Simonowicz, General Manager la Froo România.
Costurile ridicate, o preocupare majoră
Va exploda piața de proximitate?
Administrarea spațiilor de birouri rămâne o provocare pentru multe companii. Un sondaj recent realizat de Colliers în rândul a 101 de companii arată că principalele preocupări sunt costurile ridicate de chirie și mentenanță (44,55%), urmate de utilizarea ineficientă a spațiului (24,75%) și lipsa de flexibilitate a clădirilor pentru munca hibridă (18,81%).
„În contextul actual, în care companiile își reevaluează modul în care utilizează spațiile de birouri, decizia de relocare devine din ce în ce mai strategică, nu doar una operațională. Ea ține cont atât de eficiența internă, cât și de planurile de dezvoltare pe termen mediu și lung”, explică George Didoiu, Director, Tenant Services la Colliers.
Prudență în 2025, semne de revenire în 2026
Deciziile legate de spațiile de birouri au fost luate mai încet în 2025, companiile adoptând o atitudine mai prudentă. Cu toate acestea, în a doua jumătate a anului s-a observat o creștere a numărului de discuții noi, sugerând o posibilă revenire a activității în 2026.
Din ce în ce mai multe companii încurajează angajații să revină la birou, în medie 3-4 zile pe săptămână, ceea ce duce la o cerere mai mare pentru clădiri moderne, bine poziționate.
Sursă: economedia
Conținut scris de redacția noastră flux24media.ro / Alexandru Radu și asistat AI.
Alte știri: